Πολλά αγωνιστικά προβλήματα η ΕΝΑΔ

09 Ιανουάριος 2016
(0 votes)
Author :

Συμφωνα με την επίσημη σελίδα του σωματείου τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα έφεραν την ήττα με τον Ολυμπιακό.

Η ανάλυση του παιχνιδιού από της σελίδα της ΕΝΑΔ:

Δεν τα κατάφερε τελικά η ομάδα μας να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα από το Μακάρειο Στάδιο απέναντι στον Ολυμπιακό Λευκωσίας χάνοντας με 2-0 στον αγώνα για την 15η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας 2015/2016 το Σάββατο 09/01/2016.

Ο αγώνας ήταν εξ' αρχής δύσκολος λόγω της δυναμικότητας του αντιπάλου αλλά ο βαθμός δυσκολίας του έγινε ακόμα μεγαλύτερος λόγω των σημαντικών απουσιών που υπήρχαν όπως αυτές των Louis Aniweta, O...nyemah Chidi και Μιχάλη Αριστοτέλους που είναι εκτός λόγω τιμωρίας αλλά και της απουσίας του Γιώργου Γεωργίου που ήταν τραυματίας. Επίσης αν και αγωνίστηκαν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, δεν είναι ακόμα απόλυτα έτοιμοι και οι Νίκος Μπαρμπούδης καιι Αντρέας Νικολάου.

Εντούτοις, παρά το κακό ξεκίνημα και τα πολλά λάθη αλλά και την πίεση του αντιπάλου, η ομάδα μας απειλήθηκε σοβαρά μόνο στο πρώτο τέταρτο, με τον Ολυμπιακό να χάνει 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες ενώ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου μετά από κόρνερ χρειάστηκε μια ολιγωρία για να δεχθεί η ομάδα μας το γκολ με κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν σαφώς βελτιωμένη, ισορρόπησε το παιχνίδι, πίεσε τον αντίπαλο περιορίζοντας τον σε παιχνίδι αντεπιθέσεων, δημιούργησε ευκαιρίες που θα μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά και πάλι μετά από δύο σοβαρά συνεχόμενα λάθη αρχικά στην επίθεση σε στημένη φάση και στη συνέχεια στο χώρο του κέντρου, σε μια αντεπίθεση στο 85' δέχθηκε και το δεύτερο γκολ και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα.

Μια ήττα δεν παύει να απογοητεύει με όποιον τρόπο και αν έρχεται, όμως με δεδομένες τις αγωνιστικές απουσίες και προβλήματα, η σημερινή μπορεί να χαρακτηριστεί "εντός προγράμματος" και πλέον το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στην κατάκτηση της νίκης και των τριών πόντων το ερχόμενο Σάββατο 16/01/2015 (ώρα 14:30) στο Δημοτικό Στάδιο Πόλης Χρυσοχούς με αντίπαλο την Ομόνοια Αραδίππου.

* Ντεμπούτο για τη φετινή σεζόν για τρεις ποδοσφαιριστές. Ο Γρηγόρης Κιουρτζίδης αγωνίστηκε από την αρχή ενώ ο Αντρέας Νικολάου πέρασε ως αλλαγή στο 34' αντικαθιστώντας τον Δημήτρη Γιαννακού που τραυματίστηκε και αποχώρησε και ο Νίκος Μπαρμπούδης πέρασε ως αλλαγή στο 68'.
** Louis Aniweta και Onyemah Chidi εξέτισαν τις ποινές τους και θα είναι παρόν στον επόμενο αγώνα ενώ ο Μιχάλης Αριστοτέλους θα απουσιάσει και πάλι.

Η σύνθεση της ΕΝ.Α.Δ. στον αγώνα με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας (09/01/2016): Κιουρτζίδης Γ., Soumaoro M., Nunes Coelho H., Σάββα Ν., Ιωάννου Μ., Bogdanov S., Γιαννακού Δ. (Νικολάου Α. 34'), Παπαναστασίου Α. (68' Μπαρμπούδης Ν.), Χριστοφίδης Ν., Μιχαήλ Α., Μαντζίρης Λ. (64' Γεωργίου Σ.)